• 10.10.2022

Paleta barw, czyli kilka słów o rodzajach herbaty

Gdy myślimy o rodzajach herbaty, przychodzą nam do głowy różne jej kolory. Klasyfikuje się ją, biorąc pod uwagę styl jej produkcji oraz stopień utlenienia - te procesy (oraz gatunek) wpływają na kolor herbaty, skąd bierze się nazwa… Chociaż nie zawsze tak jest.

Chińczycy obecnie wyróżniają “sześć wielkich rodzajów herbaty”. Każda z nich ma inny smak i właściwości.

Herbata czarna - klasyk, klasyków. Pierwszy wybór, gdy brakuje czasu na delektowanie się smakiem herbaty czy akurat zabrakło innych rodzajów. Herbata czarna jest mocno przetworzona, a nazwa bierze się od czarnych liści. Powstają one z procesu więdnięcia, skręcania, utleniania i suszenia. Ma mocny smak, szczególnie kiedy pita jest bez słodzików, pomaga przy zatruciach, oczyszcza organizm z toksyn i obniża cholesterol. Na niektórych działa jak filiżanka porannej kawy :) Herbata czarna często wzbogacana jest kwiatowymi i owocowymi dodatkami, aby urozmaicić smak. Ciekawe opcje smakowych herbat znajdziesz tutaj.

Herbata zielona - nie przechodzi ona przez proces utleniania. Liście są tylko suszone i poddawane działaniu wysokiej temperatury, aby zatrzymać w sobie enzymy. Po zaparzeniu nabiera żółto-zielonego koloru. W odróżnieniu od poprzedniczki smak jest delikatny. Zielona herbata uważana jest za najzdrowszą. Dzięki niej poprawisz kondycje swoich nerek i skóry, spowolnisz proces starzenia się i zadbasz o zęby. Również oczyścisz organizm i pobudzisz się na cały dzień.

Herbata biała - wytwarzana jest z młodych pączków liści zbieranych na wiosnę. Jej kolor po zaparzeniu jest bardzo jasny, a smak subtelny. Nie jest przygotowywana w wielu miejscach na świecie. Liście poddawane są minimalnej obróbce, która jednak wymaga czasu. To wszystko sprawia, że jest ona droższa niż poprzedniczki (sprawdź ceny tutaj). Picie herbaty białej wzmacnia kości, hamuje procesy starzenia, poprawia koncentrację i koi nerwy.

Herbata żółta - produkowana jest podobnie jak herbata biała, jednak na koniec jest utleniana. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty. W smaku jest cierpka, a jej aromat jest wyrazisty. Wpływ na zdrowie jest podobny do poprzednich rodzajów, ale tym, co ją wyróżnia, jest niska zawartość kofeiny, dlatego świetnie nadaje się do picia przed snem. Nie jest to popularna herbata, ale do znalezienia w naszym sklepie. Jest to herbata warta spróbowania, ponieważ jest rzadka i uznawana za najszlachetniejszą.

Herbata turkusowa - inaczej oolong… Ale trzymajmy się już kolorów ;) Tak jak nazwa wskazuje, kolor jest niezwykły i oryginalny - zwykle niebieski czy niebiesko-zielony. Smak również jest ciekawy, słodki i orzeźwiający. Dla niektórych jest to smak miodowy, kwiatowy. Oolong wspomaga odchudzanie, wzmacnia odporność, działa antynowotworowo.

Herbata czerwona - oryginalnie nazywana pu-erh. Jest to herbata, która ma ciemniejszy kolor od herbaty czarnej. Jej smak jest również mocniejszy. Przy przygotowaniu poddaje się ją dodatkowemu leżakowaniu i fermentacji z udziałem mikroorganizmów. Po tym może być przechowywana przez wiele lat, a razem z upływem lat zmienia swój smak. Picie pu-erh wspiera układ pokarmowy. Najkorzystniej pić ją po posiłku, aby pozbyć się uczucia przejedzenia.

Na koniec… Coś, co nie jest herbatą, czyli rooibos - wspominamy o nim, bo jest on często mylony z herbatami. Rooibos to czerwonokrzew z Południowej Afryki. Napój jest słodkawy i ma owocowy aromat. Nie zawiera kofeiny, więc będzie dobrym zamiennikiem herbaty przed zaśnięciem.

Który z rodzajów chcecie najbardziej spróbować? Duży wybór herbat znajdziecie tutaj.


Udostępnij:

Nasza strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.