• 03.10.2022

Jak parzyć herbatę, aby smakowała najlepiej?

Herbatę można przyrządzać szybko, zalewając saszetkę wrzątkiem w pośpiechu, a można zrobić z tego cały rytuał, tak jak zrobili to Japończycy. Najlepiej znaleźć swój złoty środek, ale są elementy, na które warto zwracać uwagę.
Temperatura

Nie zawsze liście herbaty zalewa się wrzątkiem. Często robimy tak przez brak czasu, ale tak naprawdę powinno to dotyczyć czarnej herbaty lub pu-erh. Do pozostałych rodzajów należy odczekać chwilę, aby temperatura wody spadła. Na przykład do zielonej herbaty należy użyć wody w przedziale 60-80°C. Będzie to różne w zależności od rodzaju liści. Żółta i biała herbata zaparza się odpowiednio w ok. 80°C.

Czas parzenia

Średni czas parzenia herbaty to 3 minuty. Jednak żółta herbata będzie już gotowa po jednej minucie. Rodzaj, który wymaga więcej czasu to biała herbata (od 5 do 7 minut). Jeśli przekroczymy czas parzenia, zmieni to smak naparu na gorzki i mocniejszy. Dłuższy czas parzenia wyciąga pożądany smak w przypadku ziół i mieszanek owocowych.

Ilość liści

Standardowo do 1 filiżanki herbaty używa się od 2 do 2,5 g liści. Wyjątek to herbaty owocowe - 5 g. Czy susz można zalewać kilkukrotnie? To zależy. Kolejne parzenia wyciągną dodatkowe wartości z herbaty zielonej, żółtej, niebieskiej i czerwonej. Jednak przy każdym następnym razie zwróć uwagę na świeżość liści, czy pod wpływem wilgoci nie zaczęły się psuć.

Naczynie

Jeśli zagłębisz się w techniki parzenia herbaty, możesz używać do tego specjalnych zestawów. Żeliwne dzbanki czy ceramika pozwalają na dłużej zachować temperaturę naparu, w przeciwieństwie do szklanych kubków i filiżanek. One szybko oddają ciepło. Przy zastosowaniu termosu czy dzbanka z podrzewaczem napój traci swój aromat.

Parę ciekawostek ze świata

W Chinach stosuje się sposób zwany gongfu - polega on na zaparzeniu liści mniejszą ilością wody (w stosunku 2:1) przez bardzo krótki czas, około kilkunastu sekund. Taki zabieg pozwala dostrzec zmieniający się smak między parzeniami.

Mongołowie tradycyjnie przyrządzają char caj. Zieloną herbatę gotują w samym mleku, dodając masło lub łój barani oraz mąkę i sól.

W Indiach zaparza się masala czaj. Jest to mocna, czarna herbata z dodatkiem mleka i przypraw: cynamonu, kardamonu itp.

A Wy w jaki sposób parzycie herbatę?


Udostępnij:

Nasza strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.