• 24.02.2023

Niebieska herbata cóż to takiego?

Herbata o intrygujacym kolorze, ale czy niebieska herbata wogóle istnieje? Poznaj tajemnice tego naparu.

Niebieska herbata cóż to takiego? 

Niektórzy nazywają tak herbatę oolong,choć jest to błędne określenie,  inni mają na myśli kwiat klitorii ternateńskiej, który sam w sobie nie jest herbatą. Tu możemy sobie zadać pytanie czy niebieska herbata w ogóle ona istnieje - otóż nie. Zgodnie ze znanym wszystkim podziałem mamy 5 kolorów/rodzajów herbat: biała, żółta, zielona, czerwona, oolong. Herbata niebieska jest zatem potocznym określeniem naparu o niebieskim kolorze, który można uzyskać zaparzając kwiat klitorii ternateńskiej lub ślazu.


Klitoria Ternateńska pochodząca z Azji  znana również jako kwiat motyli, to roślina o charakterystycznych, intensywnie niebieskich kwiatach, które stanowią źródło naturalnego barwnika. Roślina ta ma długą historię wykorzystania w tradycyjnej medycynie, głównie w Azji i Ameryce Południowej. Napar z kwiatów klitorii ternateńskiej charakteryzuje się intensywnie niebieskim kolorem.

Ta niezwykła roślina nie tylko wyróżnia się kolorem swych kwiatów, ale także posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Klitoria ternateńska jest bogata w flawonoidy, zwłaszcza antocyjany, które są silnymi przeciwutleniaczami i mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniami wynikającymi z działania wolnych rodników. Antocyjany są również znane ze swojego wpływu na poprawę zdrowia serca, dzięki redukcji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Niebieski napar z klitorii ternateńskiej ma łagodny smak z nutami kwiatowymi i owocowymi. Można ją pić zarówno na ciepło, jak i na zimno, jako orzeźwiający napój na upalne dni. Dzięki swojemu niezwykłemu kolorowi i bogactwu właściwości zdrowotnych, przyciąga uwagę i zachwyt niejednego miłośnika herbaty.

Herbata oolong, potocznie określana niebieska to rodzaj herbaty, która leży pośrodku między zieloną i czarną herbatą, jej liście są charakterystycznie zwinięte w małe nieregularne kuleczki. Jest to herbata półfermentowana, co oznacza, że ​​liście herbaty poddawane są procesowi fermentacji tylko przez krótki czas, co daje im charakterystyczny, delikatny smak i aromat.

Herbata ta ma wiele odmian, a każda z nich ma swój unikalny smak i aromat, zależnie od miejsca uprawy, sposobu przetwarzania oraz rodzaju liści i pąków użytych do produkcji herbaty. Herbata oolong jest często opisywana jako lekka i orzeźwiająca, z nutami kwiatowymi, owocowymi i miodowymi.

Herbata jest również bogata w polifenole i katechiny, które są związane z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak redukcja ryzyka chorób serca, obniżenie poziomu cholesterolu, poprawa funkcji mózgu i wzmacnianie układu odpornościowego.