• 15.01.2024

Herbata liściasta vs herbata w torebkach: Czym się różnią?

Dziś rozwiejemy wątpliwości dotyczące wyboru między herbatą liściastą a w torebkach, omawiając główne różnice.

Herbata w  torebce - Jak to się zaczęło?

Pierwsza torebka herbaty pojawiła się przypadkowo w 1908 roku, kiedy amerykański importer, Thomas Sullivan, opakował próbki herbaty w jedwabne woreczki przeznaczone jedynie do transportu. Klienci jednak zaczęli zanurzać torebki w gorącej wodzie, co zapoczątkowało erę herbaty w torebkach.


Różne rodzaje torebek

Istnieje wiele rodzajów torebek z herbatą. Standardowe torebki, choć wygodne, często zawierają mniejsze, rozdrobnione liście i pył, co wpływa na jakość smaku. Herbaty używane w najtańszych herbatach ekspresowych są również dużo niższej jakości, aby finalny produkt mógł spełnić oczekiwania cenowe supermarketów.
Torebki w kształcie piramidy pozwalają na zamknięcie w nich większych liści i ich lepszą jakość. Sięgając po takie herbaty ich jakość będzie lepsza a dodatki w postaci kwiatów i owoców będą miały miejsce na prawidłowe zaparzenie i oddanie swojego smaku i aromatu. Może się wydawać, że kształt saszetki z herbatą jest jedynie elementem estetycznym bez większego znaczenia. To przekonanie jest jednak błędne! Kształt saszetki ma istotny wpływ na jakość naparu herbacianego. Kluczowym czynnikiem jest zapewnienie liściom herbaty odpowiedniej przestrzeni do pełnego uwalniania aromatu i smaku. Woreczki, w których są zamknięte, rozszerzają się w kontakcie z wodą, dlatego im większa lub bardziej starannie zaprojektowana saszetka, tym lepsza jakość zaparzonej herbaty.Różnice w jakości i smaku

Herbata liściasta zazwyczaj uznawana jest za produkt wyższej jakości, ponieważ składa się z całych liści, co wpływa na intensywność smaku i aromatu naparu. Możemy dokładnie poznać miejsce pochodzenia herbaty i czas zbiorów aby ocenić jej jakość i świeżość. Smak będzie inny w porównaniu do herbat w torebkach, ponieważ moczenie luzem liści herbaty pozwoli wydobyć maksimum aromatu i smaku.

Herbaty w torebkach często zawiera licie niższej jakości, które są celowo rozdrabnianie lub stanowią odpad po produkcji herbat sypanych wyższej jakości, zawierają także pył herbaciany bardzo niskiej jakośći. Wpływa to oczywiście na doświadczenia smakowe, zamiast pełnego profilu smakowego, jest to zwykle tylko profil smakowy z jedną nutą. Dzieje się tak głównie dlatego, że połamane i mniejsze liście herbaty tracą więcej olejków eterycznych i aromatu.

Nawet jeśli torebka herbaty ma w środku większe liście lepszej jakości, to nie mają one zbyt wiele miejsca na prawidłowe rozwinięcie liści herbaty. Oznacza to, że nie mogą uwolnić pełnego smaku.

Dodatkowo materiał, z którego wykonana jest torebka z herbatą, może również wpływać na ogólny smak.Ekologia i wygoda

Herbata liściasta generuje mniej odpadów, zwłaszcza jeśli jest zapakowana w ekologiczne opakowania do jej przechowywania i transportu, na półkach sklepowych jest już przechowywana w opakowaniach wielorazowych w formie puszek i słoików. 
Herbaty w saszetkach generują dużo więcej odpadów: sama torebka, następnie opakowanie jednostkowe handlowe (często torebki umieszczane są najpierw w torebkę foliową następnie dopiero w kartonik, sam kartonik może być foliowany, a całość musi zostać zapakowana w kartony zbiorcze i tu również bardzo często pojawia sie zewnętzrna folia zabezpieczajaca.

Jeśli chodzi o kwestie wygody torebki  są bardziej wygodne i szybkie w przygotowaniu, co jest zaletą dla osób o zabieganym trybie życia, choć naszym zdaniem jest to też kwestią przyzwyczajenia. Na pewno sprawdzają się poza domem jako najłatwiejsza i najszybsza forma przygotowania. 

Herbata liściasta kojarzy nam się z długą i trudną procedurą parzenia, ale wcale nie musi tak być. Oczywiście tradycyjny sposób parzenia Gong Fu Cha zwany stylem Gong Fu to sposób parzenia herbaty wywodzący się z Chin - jest on ceremonią lub rytuałem. Jednak codzienne parzenie herbaty może być praktyczne, nastawione na prostotę, swobodę i wygodę nie tracąc na jakości.

Herbata liściasta nie musi być zaparzana w wielorazowych filtrach, a niektóre rodzaje można parzyć bez żadnych akcesoriów a tylko wsypując ją do kubka czy dzbanka.Różnorodność i cena

Herbata liściasta oferuje szeroką gamę smaków i aromatów z całego świata. Choć na pierwszy rzut oka może być droższa, możliwość wielokrotnego parzenia liści sprawia, że staje się ekonomiczną opcją prz zachowniu najwyższej jakości.
Producenci herbaty w torebkach skupiają się głównie na mieszankach smakowych aromatyzowanych i ziołowych, klasycznyczne sypane herbaty dobrej jakości nie są osiągalne na sklepowych półkach w formie torebek.
Markety mają określona politykę cenową - ma być tanio. Czy spotkaliście kiedyś plakietkę -produkt drogi ale dobry? Oczywiście że nie, zawsze jest tanio, taniej, promocja za promocją, a nikt nie patrzy na jakość, dlatego herbata w saszetkach z marketu nie może dorównać prawdziwej herbacie sypanej. Oczywiście firma firmie nierówna, niemniej jednak nie nam to ocenić.Zdrowie
Czy wybierając herbatę zastanawialiście się jaki ma ona wpływ na wasze zdrowie?
Pomyślcie tylko,  pijecie dziennie około 5 filiżanek - czyli macie okazję 5 raz zrobić coś dla swojego zdrowia właściwie bez wysiłku bo i tak musicie coś wypić, dlaczego więc nie sięgnąć by po coś co będzie smaczne i zdrowe. Nie musicie o tym pamiętać jak o łykaniu suplementów, robimy to mimowolnie pijemy herbatę po prostu.

Sięgając po herbaty sypane zielone białe dostarczymy naszemu organizmowi mnóstwo antyoksydantów a dodatkowo wpłyną one na nas pobudzająco, herbata czarna dodatkowo wspiera trawienie.  O pozytywnych właściwościach herbaty można by bardzo długo debatować.

Wybierając herbaty w saszetkach nie mają one tak pełnego spektrum działania, ponieważ uszkodzone liście zawierają mniej olejków eterycznych i gorszej jakości susz z plantacji przemysłowych gdzie mogą być stosowane środki chemiczne do uprawy.
Sięgając już po saszetki wybierajmy sprawdzone firmy i sięgamy również po zioła. To bardzo tania i zdrowa alternatywa lub uzupełnienie, ponadto większość podstawowych ziół jest produkowana w Polsce co pozwoli nam świadomie wybrać producentów. Wybór dla ciebie

Ostateczny wybór pomiędzy herbatą liściastą a torebkami zależy od Twoich preferencji. Każdy ma swoje miejsce w świecie herbaty, a eksperymentowanie z obiema formami może być fascynującą podróżą przez różnorodność smaków i aromatów herbaty. Niech Twoje osobiste upodobania kierują wyborem!


Udostępnij:

Nasza strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.